Свято Водохреща

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в telegram
Поделиться в whatsapp
DSC_0418
DSC_0425
DSC_0422
DSC_0421
DSC_0419
DSC_0418
DSC_0417
DSC_0415
DSC_0412
DSC_0411
DSC_0410
DSC_0403
DSC_0402
DSC_0401
DSC_0400
DSC_0398
DSC_0411
DSC_0283
DSC000751
DSC_0421
DSC_0419
DSC_0418
DSC_0412
previous arrow
next arrow
Shadow

Хрещення Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа — одне з найважливіших християнських свят. У цей день християни всього світу згадують євангельську подію — Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Хрестив Спасителя пророк Іоанн Предтеча, якого також називають Хреститель.
Святкову службу відправив:
Архімандрит Варлаам (Озимок)

Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа — одне з найважливіших християнських свят. У цей день християни всього світу згадують євангельську подію — Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Хрестив Спасителя пророк Іоанн Предтеча, якого також називають Хреститель.

Друга назва, Богоявлення, дано свята в пам’ять про диво, яке сталося під час хрещення. На Христа з небес зійшов Дух Святий у вигляді голуба і голос почувся із неба назвав його Сином. Євангеліст Лука пише про це розкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і голос із неба почувся, що мовив: Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав! (Мф. 3: 14-17). Так була виявлена ​​в видимих ​​і доступних для людини образах Свята Трійця: голос — Бог Отець, голуб — Бог Дух Святий, Ісус Христос — Бог Син. І було засвідчено, що Ісус — не тільки Син Людський, а й Син Божий. Людям з’явився Бог.

Хрещення Господнє — двонадесяте свято. Двунадесятими називаються свята, які догматично тісно пов’язані з подіями земного життя Господа Ісуса Христа і Богородиці і діляться на Кріпаки (присвячені Господу Ісусу Христу) і Богородичні (присвячені Божої Матері). Богоявлення — Господнє свято.

Коли святкується Хрещення Господнє
Хрещення Господнє Російська Православна Церква святкує 19 січня по новому стилю (6 січня за старим стилем).
Свято Богоявлення має 4 дні передсвята і 8 днів віддання свята. Предпразднство — один або кілька днів перед великим святом, в богослужіння якого вже входять молитви, присвячені наступаючого святкується події. Відповідно, віддання свята — такі ж дні після свята.

Віддання свята відбувається 27 січня по новому стилю. Віддання свята — останній день деяких важливих православних свят, що відзначається особливим богослужінням, більш урочистим, ніж в звичайні дні віддання свята.

Події Водохреща
Після поста і мандрів в пустелі пророк Іоанн Предтеча прийшов на річку Йордан, в якій іудеї традиційно здійснювали релігійні обмивання. Тут він став говорити народу про покаяння і хрещення на відпущення гріхів і хрестити людей в водах. Це не було Таїнством Хрещення, яким ми його знаємо зараз, але було його прообразом.

Народ вірив пророцтвам Іоанна Предтечі, багато хрестилися в Йордані. І ось, одного разу до берегів річки прийшов сам Ісус Христос. В ту пору Йому було тридцять років. Спаситель попросив Іоанна хрестити Його. Пророк був здивований до глибини душі і сказав: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі йти до мене?». Але Христос запевнив його, що «годиться нам виповнити усю правду». Під час хрещення розкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і голос із неба почувся, що мовив: Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав! (Лк 3: 21-22).

Хрещення Господнє було першим явищем Христа народу Ізраїлю. Саме після Богоявлення за Учителем пішли перші учні — апостоли Андрій, Симон (Петро), Філіп, Натанаїл.

У двох Євангеліях — від Матвія і Луки — ми читаємо, що після Хрещення Спаситель пішов у пустелю, де постив сорок днів, щоб підготуватися до місії серед людей. Він диявол Його спокушав і нічого не їв в ці дні, а коли закінчились вони, то вкінці зголоднів (Лк. 4: 2). Диявол три рази підступав до Христа і спокушав Його, але Спаситель залишився міцний і відкинув лукавого (так називають диявола).

Що можна їсти на Хрещення Господнє
Посту в свято Хрещення немає. А ось у Водохресний Святвечір, тобто напередодні свята, православні дотримуються суворого посту. Традиційна страва цього дня — сочиво, яке готують з крупи (наприклад, пшениці або рису), меду і родзинок.

Хрещення Господнє — історія свята
Хрещення Господнє почали святкувати, ще коли були живі апостоли — згадка про цей день ми знаходимо в Постановах і Правилах апостольських. Але спочатку Хрещення і Різдво були єдиним святом, і називався він Богоявлення.

Починаючи з кінця IV століття (в різних місцевостях по-різному) Хрещення Господнє стало окремим святом. Але і зараз ми можемо спостерігати відгомони єдності Різдва і Хрещення — в богослужінні. Наприклад, у обох свят є Навечір’я — Святвечір, із суворим постом і особливими традиціями.

У перші століття християнства на Богоявлення хрестили новонавернених (їх називали оголошеними), тому цей день часто називали «днем Просвітництва», «святом Светов», або «Святий Світ» — в знак того, що Таїнство Хрещення очищує людину від гріха і просвіщає Світлом Христовим . Уже тоді була традиція освячувати в цей день води в водоймах.

 

 

Адреса: 04080, вул. Кирилівська (Фрунзе), 103, м. Київ
Телефони: + 38 044 468 0212 (іконна лавка)

Email: 

© 2015-2021 СВЯТО-КИРИЛІВСЬКИЙ ЧОЛОВІЧИЙ МОНАСТИР